Formularz zgłoszenia do konkursu "Nasza szkolna przygoda z astronomią w 2016/2017"

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
23 października 2017

Nasza szkolna przygoda z astronomią 2016/2017

 Konkurs dla szkół prenumerujących „Uranię”

 Do prac konkursowych należy dołączyć wypełniony niniejszy formularz. Prosimy o wypełnienie wszystkich pól formularza. Wysyłka na adres: Urania, Centrum Astronomii UMK, ul. Gagarina 11, 87-100 Toruń albo e-mailowo redakcja@urania.edu.pl, z tytułem „Nasza szkolna przygoda z astronomią”. Termin zgłoszeń: 15 października 2017 r.

 Regulamin konkursu jest dostępny na stronie:

http://www.urania.edu.pl/konkursy/nasza-szkolna-przygoda-z-astronomia-2017.html

 W razie wątpliwości prosimy kontakt pod numerem telefonu 509 44 17 17

 Dane szkoły:

Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Kotomierzu

 Adres: Koronowska 2, 86-022 Kotomierz, gm. Dobrcz

 Telefon: 52 3819213

 E-mail: zskotomierz@gmail.com

 Miejscowość: Kotomierz

 Dane zgłaszającego:

Imię i nazwisko: Jacek Szypryt

 Numer telefonu: 604063179

 Adres e-mailowy: jszypryt@wp.pl

Dokumenty na stronie:

 http://scenakotomierz.gminadobrcz.pl/p,67,astronomia 

 Kim jest zgłaszający (proszę wybrać właściwą kategorię, a pozostałe skreślić):

nauczyciel-opiekun / samorząd szkolny / uczeń / grupa uczniów

 Inne ważne informacje mogące mieć wpływ na ocenę nadesłanej dokumentacji:

 W Szkole Podstawowej w Kotomierzu młodzież i dzieci astronomią interesują się od dosyć dawna. Pierwsze nasze okazjonalne aktywności astronomiczne sięgają czerwca 2004 roku kiedy cała społeczność szkolna obserwowała Tranzyt planety Wenus na tle tarczy Słońca. Wielu z nich wtedy otrzymało od szkoły swoje pierwsze w życiu okazjonalne certyfikaty z tytułu uczestniczenia w obserwacji zjawiska. Później braliśmy udział w kolejnych obserwacjach zjawisk astronomicznych, które miały miejsce aż do roku 2017. W 2009 w ramach naszej aktywności w Roku Galileuszowym kupiliśmy swoją pierwszą lunetkę do szkoły -  Galileoskop. W roku 2010  grupa młodzieży otrzymała certyfikaty wysłania przez NASA na Marsa, naszych wizytówek zapisanych na microchipie. Od 2014 uczestniczyliśmy w kolejnych projektach unijnych gdzie realizowaliśmy zajęcia z astronomii i informatyki. Efektem tych działań były nasze obserwacje nieba za pomocą łączy internetowych przez teleskop ulokowany na Teneryfie, udział w misji EarthKam, zbudowaliśmy ogródek astro-meteorologiczny, zaprojektowaliśmy blogi o tematyce astronomicznej, platformę moodle z kursami o astronomii, stworzyliśmy kilka quizów elektronicznych o kosmosie oraz układ planetarny w skali 1:15000000000. W kolejnym projekcie braliśmy udział w obserwacji nieba  - obserwowaliśmy bolidy. Jeździliśmy na obserwacje do Astrobazy w Gostycynie.

Kontynuacją tej krótkiej historii  rozwoju astronomii w naszej szkole, jest aktywność grupy 16 uczennic  głównie z klas 5 i  6  SP oraz  jednej uczennicy z 3 klasy Gimnazjum. Młodzież od dawna wykazywała już pewne zainteresowania astronomią. Były to jednak zainteresowania w dużej mierze okazjonalne.

Dostrzeżenie konkursu „Nasza szkolna przygoda z astronomią 2016/2017” oraz podjęcie decyzji wzięcia udziału w nim, uruchomiła w nich olbrzymie pokłady twórczej energii.

 Opiekun

JacekSzypryt

 

 

 

Co zrobiliśmy w Roku Szkolnym 2016/2017

 

Zaczęło się dość niewinnie. Pojawiły się proste pytania o modele wahadłowców które są w pracowni informatycznej o zdjęcia nieba z wieczornych obserwacji czy o misję EarthKam. Do czego służy szkolny ogródek astro-meteorologiczny? Stawiane pytania i uzyskiwane odpowiedzi wzbudziły  wśród uczennic  ciekawość naukową, którą zaczęły stopniowo rozwijać.

Paulina Górecka, Dominika Łabuńska, Zuzanna Krukowska i Wiktoria Styka, postanowiły zaprojektować i zbudować makietę wahadłowca na tle którego mogłyby wykonywać zdjęcia. Kształt, wymiary, budowę oraz historię poszczególnych misji wahadłowców poszukały w Internecie. Kiedy już powstał wahadłowiec dziewczęta z klasy 6a i 6b  postanowiły również zaprojektować i wykonać strój astronauty. W czasie pracy musiały również wykazać się umiejętnościami wyszukiwania informacji w internecie jak i też techniką łączenia ze sobą różnych materiałów.  A wszystko zostało wykonane z materiałów ekologicznych i z odzysku. W momencie kończenia budowy wahadłowca pojawiła się propozycja z NASA, wzięcia udziału w programie pt. „Misja EarthKam”, którą z radością przyjęły. Bo mogły spotkać się z ludźmi którzy są prawdziwymi astronautami, pracującymi na prawdziwej stacji kosmicznej i  korzystających z prawdziwych strojów astronautów. Dziewczęta biorą udział w programie GLOBE  at Night.

Kaja Murańska, Maria Świerad oraz Wiktoria Łazarska, Weronika Gdowska wykonały samodzielnie plakaty o tematyce astronomicznej, zaprojektowały grę o kosmosie, wykonały planety z masy solnej. Przed wykonaniem uczennice dużo czasu spędzały na wyszukiwaniu w internecie informacji o planetach i gwiazdach. Wykazały dużą inwencję w zaprojektowaniu gry planszowej i wymyśleniu do niej reguł. Przygotowały kolorowanki dla uczniów z klas 1-3 SP o tematyce astronomicznej. Trenowały lepienie z masy solnej kraterów Księżyca. Zaprojektowały 2 quizy w http://quizizz.com oraz w http://elearning.dobrcz.pl .

 

Joanna Wieczorek, Julia Dobaczewska przygotowały z masy solnej planety Układu Słonecznego na konkurs ze znajomości naszego Układu Słonecznego. Kolory planet znalazły w internecie i następnie próbowały jak najwierniej je odwzorować na planetach ulepionych z masy solnej.

Izabella Rachwał, Emilia Wolańska, Małgorzata Smolińska oraz Karolina Leśniewska wykonały planetarium przestrzenne wykonane z dostępnych materiałów, zaprojektowały grę „Układ Słoneczny”

Oskar Wielowiejski, wykonał plakat rakiety kosmicznej.

Aleksandra Puzio z 3 klasy gimnazjum, relacjonowała pracę koleżanek.

 

            Uczennice z pomocą nauczyciela Jacka Szypryta zaprojektowały, prowadziły oraz prowadzą też szkolną stronę naukową. http://scenakotomierz.gminadobrcz.pl/p,67,astronomia 

 

Współpraca

 

Uczniowie i nauczyciel współpracują z:

  • innymi nauczycielami i uczniami w szkole (pomoc w projektowaniu pomocy dydaktycznych dotyczących astronomii, przekazywanie naszemu kółku materiałów, czasopism, książek),
  • przynoszenie materiałów do wykonania wahadłowca przez uczniów szkoły,
  • pomoc uczniów z różnych klas w zorganizowaniu pokazu dokonań zespołu astronomicznego,
  • pracownikami w UG Dobrcz (założenie nieodpłatne strony na serwerze UG Dobrcz, pomoc w administrowaniu, promowaniu naszej strony),
  • rodzicami (pomoc w drukowaniu kalendarzy, wizytówek, banerów czy napisów ozdobnych na profesjonalnych drukarkach),
  • pomoc rodziców w wydrukowaniu loga/obrazków na koszulkach uczestników kółka astronomicznego,
  • pomoc rodziców w drukowaniu plakatów promujących kółko astronomiczne i Festiwal Naukowy,
  • pomoc w prowadzeniu pokazów, udostępnienie prywatnego sprzętu astronomicznego do pokazów przez rodziców.

 

Promocja działalności

 

  1. Utworzenie i prowadzenie strony internetowej.
            http://scenakotomierz.gminadobrcz.pl/p,67,astronomia
    1. Utworzenie blogów tematycznych,
  2. Umieszczanie informacji na stronie szkolnej http://zskotomierz.edupage.org
  3. Umieszczanie informacji na szkolnym Facebooku
  4. Publikacja na stronie UG Dobrcz,
  5. Publikacja artykułu na łamach Gazety Powiat
  6. Rozwieszanie plakatów na tablicach informacyjnych w gminie.

 

Plany na przyszłość

  1. Zorganizowanie Festiwalu Naukowego w Szkole Podstawowej
    1. Przygotowanie konkursów dla klas 1- 3 SP, (kolorowanki, rozpoznawanie gwiazdozbiorów)
    2. Przygotowanie konkursów dla klas 4 - 6 SP (quizizz.com, rozpoznawanie planet, kolejności planet w Układzie Słonecznym, podstawowe wiadomości o kosmosie – turniej 1 z 10),
    3. Przygotowanie konkursów dla klas II- III GIM (quizizz.com, rozpoznawanie planet, kolejności planet w Układzie Słonecznym, podstawowe wiadomości o kosmosie – turniej 1 z 10),
    4. Lepienie kraterów Księżyca z masy solnej,
    5. Gra astronomiczna,
    6. Eksperymenty naukowe – upadek meteorytu na powierzchnię Księżyca,
    7. Spotkanie z ciekawym człowiekiem,
    8. Prezentacja filmów o tematyce kosmicznej – bajki,
    9. Wykonywanie zdjęć w wahadłowcu i w stroju astronauty,
    10. Pokaz astronomiczny w mobilnym planetarium.
  2. Zorganizowanie wieczornych pokazów nieba przez teleskopy.
  3. Festiwal Nauki – wprowadzenie do kalendarza imprez szkolnych, jako stałe wydarzenie.
  4. Promowanie nauki w tym astronomii.

 

 

Opiekun

JacekSzypryt

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-10-23
Data publikacji:2017-10-23
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Jacek Szypryt
Liczba odwiedzin:1613